Kısaca Bilgi

mika

mika
1

Kimya : Doğada, ince, saydam katmanlar olarak bulunan silis minerallerinin genel adı.

2

Kimya : İnce ışık geçiren levhalar halinde olan, elektrik yalıtmada, öğütülmüş şekli yağlamada kullanılan elastik ve kıvrılabilir özellikte değişik kimyasal bileşimlerde silikatlardan oluşan madde.

3

Jeoloji : Önemli kayaç yapıcı mineral grubu. (Demir ve magnezyum karışığı ile birlikte alüminyum silis tuzları. Hepsinin metalik olmayan parıltısı, tam bir dilinimi ve altı kenarlı enine kesitleri vardır. En önemli çeşitleri: Muskovit (ak mika): Potasyumlu mika, KAI2 (OH,F2 / AISi3O9); ak, sertlik 2-2.5, özgül ağırlık 2.78-2.88; serisit: Ufak taneli ve normal kristal şeklini göstermeyen muskovit; biotit (kara mika): magnezyum ve demir mikası, K (Mg, Fe)3 (OH)2 (Al, Fe) Si3O10 kahverengi, yeşil, kara; çizgi ak, kahverengi yeşilimsi; sertlik 2.5-3, özgül ağırlık 2.8-3.2.

4

Fransızca, Ad, Mineraloji : Püskürük ve başkalaşmış kayalar içinde bulunan, alüminyum silikat ile potasyumdan oluşmuş, yapraklar durumunda ayrılabilen, ateşe dayanıklı parlak bir mineral, evren pulu.

5

Fransızca, Sıfat : Bu mineralden yapılan.

Kaynak : YasinKa.Net/mika

ağır tanımı ağırlık anlamı altı ne demek alüminyum nedir ateş nedir ateşe dayanıklı ayrıl isminin anlamı başka tanımı biotit anlamı birlikte ne demek dayanıklı nedir değişik tanımı demir tanımı doğa anlamı durum anlamı elastik ne demek elektrik nedir evren ne demek evren pulu tanımı genel anlamı grup ne demek hepsi nedir içinde tanımı ince nedir kahverengi anlamı kara isminin anlamı kara mika ne demek karışık nedir katman tanımı kaya tanımı kayaç anlamı kenar ne demek kenarlı nedir kesit tanımı kimyasal anlamı kristal ne demek levha nedir lithia mika tanımı madde anlamı magnezyum ne demek metalik nedir mikab tanımı mineral anlamı normal ne demek olan nedir olarak tanımı oluş anlamı özgül ağırlık anlamı parlak ne demek potasyum ne demek pulu nedir püskürük tanımı saydam nedir serisit anlamı sertlik ne demek silikat nedir silis tanımı tane anlamı taneli ne demek ufak nedir yağla tanımı yapı anlamı yapıcı ne demek yaprak isminin anlamı yeşil tanımı

mika ne demek, mika nedir sorularına karşılık, Fransızca kökenli 4 harfli mika sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca mika teknik teriminin Kimya, Jeoloji, Mineraloji kategorilerindeki anlamlarına ve mika ile ilgili toplam 65 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.