Kısaca Bilgi

kertenkeleler

kertenkeleler
1

Asalak Bilimi : Gerçek kertenkele türlerini içine alan dört ayaklı sürüngenler topluluğu.

2

Biyoloji : Sürüngenler (Squamata) takımından, ayakları iyi gelişmiş ve beş parmakları olan, uzun ve sivri kuyruklu, göz kapakları hareketli, üzerleri pullu ya da pürçüklü olan türlere sahip bir alt takım.

3

Zooloji : (Lacertilia), (Lat. lacertus = kertenkele) Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının pullu-sürüngenler (Squamata) takımına giren bir alt-takımı. Beş parmaklı olan ayakları iyi gelişmiştir. Uzun, sivri bir kuyrukları vardır. Göz kapakları hareketlidir. Üzerleri pullu ya da pürtüklüdür. Çok geniş bir gruptur, özkertenkelegiller (Lacertidae), varangiller (Varanidae), gekogiller (Geckonidae), agamagiller (Agamidae), kör-yılansıgiller (Anguidae), boncuklu-kertenkelegiller (Helodermatidae), iguanagiller (İguanidae) familyaları vardır.

4

Ad, Hayvan Bilimi : Kertenkele, bukalemun ve iguanaları içine alan dört ayaklı sürüngenler takımı.

Kaynak : YasinKa.Net/kertenkeleler

agamagiller nedir agamidae tanımı alan tanımı alt takım anlamı anguidae ne demek ayak nedir ayaklı tanımı boncuklu-kertenkelegiller bukalemun anlamı dört ne demek familya nedir geckonidae tanımı gekogiller anlamı geliş ne demek gelişmiş nedir geniş tanımı gerçek anlamı giren anlamı grup ne demek hareket nedir hareketli tanımı hayvan anlamı helodermatidae ne demek için nedir içine tanımı iguana anlamı iguanagiller ne demek iguanidae nedir kapak tanımı kertenkele anlamı kör-yılansıgiller kuyruk ne demek kuyruklu nedir lacertidae tanımı lacertilia anlamı olan ne demek omurga nedir parmak tanımı parmaklı anlamı pullu ne demek pullu-sürüngenler pürçük ne demek pürçüklü nedir pürtük tanımı reptilia anlamı sahip nedir sınıf ne demek sivri nedir squamata tanımı sürüngen anlamı sürüngenler ne demek takım nedir topluluk tanımı uzun anlamı varangiller ne demek varanidae nedir

kertenkeleler ne demek, kertenkeleler nedir sorularına karşılık, 13 harfli kertenkeleler sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca kertenkeleler teknik teriminin Hayvan Bilimi, Biyoloji, Asalak Bilimi, Zooloji kategorilerindeki anlamlarına ve kertenkeleler ile ilgili toplam 56 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.