Kısaca Bilgi

karşıt

karşıt
1

Felsefe : Birbirlerinin biçimsel (çelişik) olarak değil, içerikçe karşısına konmuş (kavramlar). (Ör. Ak-kara, doğru-yanlış karşıt kavramlardır; oysa ak'ın çelişiği ak-olmayan'dır.)

2

Felsefe : Öznesi ve yüklemi aynı olan, ama biri olumlu öteki olumsuz olan iki tümel önermenin birbiri karşısındaki durumu. (Ör. "Bütün insanlar ölümlüdür." "Hiç bir insan ölümlü değildir." Olumsuzluk yüklemin içinde de dile getirilebilir: "Bütün insanlar ölümsüzdür." gibi.)

3

Güzel Sanatlar : (Resim) Resimde bir rengin ya da renk tonunun karşıtı olan renk ya da ton. Örn. kara rengin karşıtı ak, kırmızının yeşil, turuncunun mor, sarının mavi olduğu gibi.

4

Ticaret : Belgit, ödek ve çek paralarını ödeyecek olan kişi.

5

Sıfat : Nitelik ve durumları birbirine büsbütün aykırı olan, zıt, kontrast.

Kaynak : YasinKa.Net/karşıt

alt karşıt anlamı aykırı ne demek aynı nedir belgit tanımı biçim anlamı biçimsel ne demek birbir nedir birbiri tanımı biri anlamı büsbütün ne demek bütün nedir değil tanımı durum anlamı eylemde karşıt görünüm gibi ne demek içerik nedir içinde tanımı insan anlamı kara tanımı karşı ne demek karşıt akıntı nedir karşıt alt-üşek karşıt anlamlı tanımı karşıt anlamlılık karşıt bakışım anlamı karşıt basınçlar karşıt denge ağırlığı karşıt denge düzeni karşıt devinim ne demek karşıt dingil nedir karşıt durum tanımı karşıt duygu anlamı karşıt elektrot karşıt ılıncık ne demek karşıt kişi nedir karşıt ödek tanımı karşıt önelcik anlamı karşıt önsav ne demek karşıt özdek nedir karşıt parçacık karşıt saga tanımı karşıt söylen anlamı karşıt yerdeğişirlik karşıta dönüşme karşıt-aristotelesçi tiyatro karşıtayrım ne demek karşıtçı nedir karşıtçılık tanımı karşıtgörüşlülük karşıtkesimli araştırma karşıtlam anlamı karşıtlama ne demek karşıtlama gümrükleri karşıtlamak nedir karşıtlamalı tanımı karşıtlamalı kurgu karşıtlar birliği karşıtlar çağrışımı karşıtları bulma ölçeri karşıtların birleşmesi karşıtlaşma anlamı karşıtlaşmak ne demek karşıtlı nedir karşıtlı sezinletiş karşıtlıca tanımı karşıtlığımsı anlamı karşıtlık ne demek karşıtlık algı hızı karşıtlık cümlesi karşıtlık duyarlığı karşıtlık kuralı karşıtlık kurmak karşıtlık yasası karşıtsız sayışım karşıtuç nedir karşıtuçlu keşimleme karşıtutum tanımı karşıtyanıtlı ölçek karşıtyoklama anlamı kavram ne demek kırmızı nedir kişi tanımı kontrast anlamı mavi anlamı nitelik ne demek olan nedir olarak tanımı olumlu anlamı olumsuz ne demek oysa nedir para tanımı renk anlamı resim ne demek turuncu nedir tümel tanımı yeşil ne demek yüklem anlamı

karşıt ne demek, karşıt nedir sorularına karşılık, 6 harfli karşıt sözcüğünün Türkçe sözlük anlamı veya tanımının kısaca açıklandığı bu ne demek ve nedir sayfasında, ayrıca karşıt teknik teriminin Felsefe, Ticaret, Güzel Sanatlar kategorilerindeki anlamlarına ve karşıt ile ilgili toplam 97 kelime, teknik terim, birleşik kelime, atasözü, isim, deyim ve/veya sözcük anlamlarına aşağıdaki bağlantılarla ulaşabilirsiniz.